G-61W54D1KX9

Čo potrebujete na háčkovanie

Chcete začať háčkovať a rozmýšľate čo všetko si potrebujete kúpiť? Názov už čo to napovedá. Základ je háčik a aby bolo z čoho háčkovať určite odporúčam vlnu. To je úplný základ pre úspešné háčkovanie.

Ja som prvýkrát išla do najbližšej galantérky. Bol to taký malý obchodík pri pokladniach v miestnom hypermarkete. V pláne som mala začať s čiapkou, ale vlastne som ani nevedela ako si vybrať správnu vlnu, ani aký háčik kúpiť. Predávajúca pani mi nevedela veľmi poradiť pri výbere, tak som si vybrala vlnu ktorá sa mi zapáčila a vedela som si z nej predstaviť čiapku. Podľa etikety na nej som si vybrala háčik. Vlna ako píšem aj v článku o mne, sa ukázalo, že nebola šťastná voľba. Nevadí, začiatky bývajú ťažké.

Neposmínam si ako som si odmerala obvod hlavy, lebo som v tej dobe nemala ani krajčírsky meter. To je jedna z užitočných pomôcok, hlavne ak chcete háčkovať čiapky alebo svetríky, tam je potrebné výsledok zmerať.

Na fotke vyššie je zopár základných pomôcok, ktoré možno doma už aj máte. Určite sa v každej domácnosti nájdu nožnice. Myslím. že netreba žiadne špeciálne, hlavne aby strihali.

Jednou z vecí ktoré nie sú štandardná výbava cestovného šitia, je ihla na vlnu. Na obrázku sú dve. Jedna plastová a jedna kovová. Priznám sa že tu plastovú som použila 1x v živote, keď som prišívala kapucňu na deku. Na rozdiel od plastovej, kovovú používam takmer pri každom mojom projekte. Nedá sa nahradiť obyčajnou ihlou pretože táto ma oblý hrot. Keď som ju raz nemohla nájsť, skúšala som to aj s obyčajnou s ostrým hrotom a išiel ma šlak trafiť, lebo sa mi dostávala cez vlákno vlny.

Ďalšími dobrými pomocníkmi sú označovače. Ja osobne mám dva druhy. Jedny zatváracie a druhé také zatočené slimáčiky.

Ale pravdupovediac najviac ich využíva moja dcéra, ktorej sa veľmi páčia. I keď neviem na čo ich používa okrem rozsýpania po zemi. Ja na označovanie začiatku riadku najradšej používam kúsok vlny.  Lepšie sa mi s ňou pracuje. Len si ju naberiem cez prvý stĺpik a nemusím nič otvárať a premiestňovať a ani mi to tak nezavadzia ako ten plastový označovač. Na druhej strane ak potrebujem prichytiť dve časti k sebe sú to dobré pomôcky.

Ak budete háčkovať čiapky zrejme označovače potrebovať nebudete, ale bude sa Vám hodiť brmbolcovač (alebo aký je správny výraz), ktorý je na prvom obrázku. Ja som zo začiatku používala vystrihnuté z kartónu alebo čokoľvek čo bolo po ruke a dalo sa na to namotať vlnu. Prišlo mi ale otravné vždy si vyrábať maketu na brmbolec a keď som videla tieto pomôcky, vždy ma nadchli, že to musí byť super, jednoduché, vždy urobím rovnaký brmbolec a podobne. Tak som si kúpila sadu trochu veľkostí. Čo vám poviem, použila som ich asi raz. Nejako sme sa neskamarátili, a tak stále používam čo je po ruke. Na trhu je veľké množstvo brmbolcovačov a pri písaní tohto článku som hľadala aké sú možnosti a našla som jeden zaujímavý článok, v ktorom chlapík píše, že jeho dcéra rada robí brmbolce, preto urobil zlepšovák na ich výrobu. Čo poviete, hodilo by sa aj vám niečo také? 😊

Na prvom obrázku je na nožničkách ešte navliekač vlny. Je to praktická pomôcka na navliekanie vlny do ihly. Samozrejme ide to aj bez neho, ale nie každá vlna. Hlavne pri hrubšej vlne ho oceníte.

Samostatnou kategóriou je výber háčika. Môj prvý háčik a jeho menší brať sú na fotke nižšie. Vybrala som si ho podľa etikety na vlne, čiže podľa odporúčanej veľkosti. Materiál alebo rúčku ma v tej dobe ani nenapadlo riešiť. Ak ešte žiaden nemáte, prípadné máte nejaký zdedený, vôbec nerozmýšľajte nad tým čo som to tu napísala o nejakej rúčke a materiály háčika. Na to aby ste sa naučili háčkovať Vám postačí ten ktorý sa na Vás prvý usmeje v galantérke, alebo ten po babke.

Na začiatok si kúpte jeden, podľa toho čo idete háčkovať a odporúčanej veľkosti na etikete. Výberu háčika sa budem venovať v samostatnom článku.

Súhrn pomôcok v bodoch, ak si chcete urobiť nákupný zoznam.

  • háčik
  • vlna
  • krajčírsky meter
  • nožnice
  • ihla na vlnu
  • označovače
  • navliekač vlny
  • brmbolcovač

Tak a teraz sa môžete pustiť do háčkovania 😊

 

Lenka Hlbocká
"Milujem háčkovanie. Naučila som sa háčkovať sama a ukážem ti, ako sa to naučíš aj ty. Zaháčkuj si so mnou" Viac o mne si prečítate tu:>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *