Kto som...

Som mamina malej školáčky a okrem nej milujem háčkovanie. Háčkovanie je môj relax, moja závislosť a zdroj pozitívnej energie. Milujem tie rozžiarene očká, keď mojej dcérke uháčkujem obľúbenú rozprávkovú postavičku a na nezaplatenie je uháčkovať večer šál z vlny „čo dom dal“ v prípade, že ten dôkladne vybraný v obchode nechce ani vidieť. Háčkovanie je krásne aj praktické.

Háčkovať som sa začala učiť pred siedmimi rokmi úplne od základu a sama. Vídavala som na sociálnej sieti krásne háčkované čiapky. Veľmi sa mi to páčilo a tak som sa jedného dňa rozhodla, že sa to naučím aj ja. Oznámila som to doma a išla do najbližšej galantérky. Vybrala som si vlnu na čiapku a podľa odporúčaní na etikete som si kúpila háčik, taký aký bol k dispozícii.

viem všetko a nič...

Ako dieťa ma babka učila vyšívať, mama pliesť a šiť. Pamätám si, že som chcela upliesť sveter pre bábiku, ale ani za svet si nespomeniem čo sa s týmto pokusom stalo. Posledná výšivka ktorú som začala odhadom pred...uf…takmer 20timi rokmi je stále na ráme, nedokončená. Jedine čo som dokončila boli oblečká pre bábiky.

Čiže všestranne zameranie na ručné práce by bolo, ale výdrž nula bodov.

Nadšenie pre háčkovanie však bolo veľké a tak som v duchu hesla všetko je na webe, začala hľadať návody na háčkovanie, videa, čítala som diskusie a hľadala a hľadala. Informácii bolo veľa, ale naučiť sa háčkovať podľa písaného návodu s fotkami bolo pre mňa nedosiahnuteľne.

Zamerala som sa teda na videá, na ktorých som mohla vidieť presný postup. Poviem vám, videla som ich nespočetné množstvo. Jedno bolo príliš rýchle, ďalšie rozmazané, ďalšie dlhé a nudné, ďalšie síce super, ale v angličtine a ako nováčik som nerozumela ani… nič z terminológie háčkovania. Proste hodiny a hodiny hľadania a pozerania, kým som sa naučila uháčkovať krátky a dlhy stĺpik.

prvý pokus...

Nakoniec som začala podľa písaného návodu háčkovať svoju prvú čiapku. Keď nad tým teraz premýšľam, môj mozog radšej vytesnil, ako dlho som ju háčkovala a koľkokrát som párala. Manžel, vtedy ešte priateľ, mi hovorieval, že viac páram ako háčkujem, čo bola zrejme aj pravda.

Čiapku som dokončila. Bola pre mňa, bola mi veľká, akosi divne krivá. A bola tak trochu helmoidná, lebo vlna, ktorú som si vybrala sa na čiapku vôbec nehodila. Neviem ani kde skončila. Asi sa pri sťahovaní radšej stratila, česť jej pamiatke.

Ďalším pokusným králikom s menšou hlavou, aby bolo menej háčkovania, bol kamarátkin vtedy asi ročný syn. Použila som zvyšok vlny, ktorú som mala doma. A výsledok? Čiapka bola na pohlaď pekná, ale trošku malá. A keďže vlna bola aká bola, čiapka nebola vôbec elastická a chlapček ju na hlavičku nechcel a ani nenavliekol. Už vtedy vedel čo robí.

Ďalšie menšie hlavy v zálohe boli priateľove deti. Pre nich som kúpila novú vlnu, mäkšiu, príjemnejšiu. Výsledok bol fajn, dokonca nosený celu sezónu, ale vo svetle dnešných dní, nič moc.

...zvládnem aj ...

Raz som natrafila na návod rozkošného medvedíka, ktorý sa mi zapáčil a chcela som vyskúšať, či ho zvládnem uháčkovať. Zvládla som. Robil mi radosť zopár rokov, ale pred časom skončil v koši, keď sa mu odpárala hlava a ja som si uvedomila že kvalita použitých materiálov je hrozná oproti tým, ktoré používam dnes.

moja prvá háčkovaná hračka 🙂

Samozrejme neháčkujem iba hračky, aj keď tie mám najradšej. Háčkovanie je aj praktické, takže u nás doma nájdete zopár háčkovaných čiapok, šálov, deky, svetre, kabelky a dokonca aj popruh na saniach máme uháčkovaný zo špagátu.

Za tie roky háčkovania a zbierania skúsenosti som zistila, z akej vlny je najlepšie háčkovať hračky, aby boli vhodné aj pre malé detičky, čim je vhodné ich vyplniť, ako zmeniť farbu, aby to dobre vyzeralo, ako vyšiť pekný noštek a veľa iných vychytávok nielen pre hračky.

Boli to hodiny a hodiny hľadania a čítania na rôznych stránkach a blokoch o háčkovaní, či už slovenských alebo anglických.

Už v období, keď som sa učila háčkovať prvé stĺpiky mi chýbala stránka, kde by som toto všetko našla po kope a hlavne nie v angličtine. Preto dnes píšem blog, kde sa dajú nájsť všetky tieto informácie pohromade, zrozumiteľne aj pre tých ktorí nevedia dobre po anglicky.