Ako si vybrať háčik

Ako si vybrať dobrý háčik. To je jedna z otázok, ktoré som riešila, keď som začínala s háčkovaním. Úplne prvý háčik som si vybrala podľa etikety na vlne, čiže odporúčanú veľkosť pre konkrétnu vlnu. V galantérii v ktorej som bola nemali veľký výber, a tak som zobrala ten čo mali. Vlastne som ani netušila aké sú iné možnosti, že môže byť v tom nejaký rozdiel.

A presne o tých možnostiach a rozdieloch bude tento článok. Ukážem Vám zopár háčikov, ktoré sú v ponuke. Niekoľko nových som si prikúpila, aby som ich vyskúšala a vedela Vám zhodnotiť. Je to moje subjektívne hodnotenie, takže niekomu inému môže vyhovovať úplne iný typ háčika a je to v poriadku. Ide mi hlavne o to, aby ste sa vedeli od niečoho odraziť.

Porovnávala som háčiky z mojej obľúbenej sady, ktorú zvyčajne používam.

Háčiky majú pogumovanú ergonomickú rúčku a kovovú háčkovaciu časť. Výrobcu týchto háčikov odporúčala jedna blogerka. Ona používa trochu iný typ, ale mne sa táto sada zapáčila, lebo je pekná, farebná 🙂

Háčiky sa dobre držia v ruke, lebo majú širšiu rúčku. Nešmýkajú sa a háčik majú oblý, čiže sa vlna dobre naberá.

Ďalšia sada, ktorú mám je veľmi podobná tejto.

Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, avšak tieto háčiky majú z oboch strán rovnú plochu rúčky. Osobne mi toto na nich vadí, pretože som zvyknutá na háčiky, ktoré sú na obrázku vyššie. Tie majú jednu stranu úplne oblú a aj keď druhú majú plochú, nie je tam taký ostrý prechod. Okrem tohto „nedostatku“ sa s nimi háčkuje rovnako dobre.

Zaujal ma aj bambusový háčik. Je to teraz také „cool“ mať bambusové veci. Slamky, príbor, tak prečo nie háčik.

Keď som ho rozbalila, prvé čo ma napadlo bolo, že je veľmi krehký, tenký a bude sa s ním príšerne háčkovať. Po prvom zlom dojme som sa odhodlala ho vyskúšať a bola som milo prekvapená. Háčkovalo sa mi s ním oveľa lepšie než som očakávala. Napriek tomu, že je tenký, celkom dobre sa drží v ruke a nie je taký krehký ako vyzerá. Jediné čo mi na ňom vadilo, je „ostrý“ háčik, ktorý mi trochu zapieral do vlny.

Rozhodne krehký háčik je plastový, ktorý som si prikúpila na potreby tohto článku.

Skúšala som s ním háčkovať asi dvakrát. Vždy som ho po pár riadkoch odložila, lebo sa mi zle držal a mala som pocit, že sa mi pri práci zlomí. Neviem si ani predstaviť to, že by som si ho zobrala do kabelky, ako si niekedy brávam háčkovanie, napríklad do čakárne u lekára. Pri mojom šťastí, by som z nej vybrala rovno dva háčiky.

Testovala som aj háčik rovnakej značky ako sú moje obľúbene, ibaže iná séria.

Háčik má ergonomickú plastovú rúčku s pogumovanou časťou. Kovový háčik je zaoblený, aby nezapieral do vlny. Háčkovanie je s ním príjemné. Jediné čo mi vadilo je, že rúčka je plochá. Ale to môže byť tým, že som zvyknutá na hrubšiu rúčku.

 Tento ružový háčik som si kúpila, lebo ma zaujal a chcela som ho tiež vyskúšať.

Má príjemnú ergonomickú rúčku. Háčkovalo sa mi s ním veľmi dobre. Nič mi na ňom neprekážalo, jedine to, že som ho neobjavila skôr 🙂

Jeden z prvých háčikov, ktoré som mala vyzeral rovnako ako tento modrý.

Vtedy som iný háčik nepoznala, takže som sa naučila aj s takýmto. Ale dnes mi vadí najviac. Jeho plastová rúčka je pre mňa nevhodne tvarovaná. Tá časť kde je uvedená veľkosť, by mala zrejme slúžiť na držanie. Mne to vôbec nevyhovuje, lebo háčik držím bližšie ku kovovej časti. Na okraji rúčky. Niekomu možno vyhovuje, ale u nás skončí v dcérinej výbavičke. 

Posledným testovaným háčikom, je kovová klasika.

Myslím, že nie je nikto kto by takýto háčik nepoznal, či už z vlastného háčkovania, alebo z háčkovania mamičky, alebo babičky. Neviem či ho je potrebné vôbec hodnotiť. Mne osobne na ňom vadí, že je tenký. Čo môže byť znovu tým, že som zvyknutá na hrubšiu rúčku. Inak je s ním háčkovanie dobré.

Pri výbere háčika sa zamerajte hlavne na jeho rúčku. Vyskúšajte si ako sa Vám drží v ruke. Pozrite sa na tvar háčika, či nie je príliš špicatý a nebude zapierať o vlnu. Mne osobne vyhovujú háčiky so širšou rúčkou. Z tenkých háčikov dostávam kŕče do ruky. Tiež sa mi viac páčia háčiky s gumenou rúčkou, sú príjemnejšie na dotyk.

Konečný výber je na Vás. Každému vyhovuje niečo iné. Má iný rozpočet, lebo ceny háčikov sú rôzne.

Ja zostávam verná mojej obľúbenej sade 🙂 A čo vy? Zaujal Vás niektorý z vyššie spomínaných háčikov, alebo zostávate pri svojom obľúbenom?

 

 

 

 

Lenka Hlbocká
"Milujem háčkovanie. Naučila som sa háčkovať sama a ukážem ti, ako sa to naučíš aj ty. Zaháčkuj si so mnou" Viac o mne si prečítate tu:>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *