Akú vlnu použiť na hračky? Akú na čiapku či deku? Aj vás trápia tieto otázky? V nasledujúcich riadkoch vám pomôžem ako sa vo výbere vlny zorientovať.

V galantériách sú väčšinou milé a ochotné panie, ktoré vám pri výbere vlny poradia. Ak poviete čo plánujete háčkovať, určite vám ukážu vhodnú vlnu z ich ponuky. Ja osobne mám rada galantérie, kam si môžem ísť vlnu „ochytať“. Skúsiť aká je na dotyk, či je hebká, alebo drsnejšia, alebo aká je farba v skutočnosti, predsalen fotka z e-shopu je trochu iná. Veľmi často, dalo by sa povedať, že vždy, odchádzam z galantérie s väčším počtom klbiek ako som pôvodne plánovala. To aj vtedy ak si idem dokúpiť iba jedno chýbajúce klbko potrebné na dokončenie rozháčkovanej vecičky.

Výber vlny je samozrejme ovplyvnený tým, čo idete háčkovať. Inú vlnu zvolíte na hračku a inú na čiapku alebo sveter, i keď to nie je pravidlo.

Najčastejšie háčkujem hračky. Na ich výrobu používam 100% bavlnu. Bavlnená priadza nie je chlpatá, dá sa úplne v pohode prať v práčke, a tým sú hračky z nej, vhodné aj pre menšie deti, ktoré všetko dávajú do úst. Používam vlnu Camilla, ktorú je možné kombinovať s vlnami Catania alebo Catona. Catona ma v ponuke aj menšie klbká, čo je praktické ak chcete nejakú farbu, ktorú využijete veľmi málo. To či môžete vlnu spolu kombinovať, zistíte veľmi jednoducho, a to tak že si pozriete aký má návin. Vlny, ktoré používam ja majú 125 m/50 g. Napríklad vlna Nela má návin 123 m/50g a je hrubšia oproti spomínaným. Odporúčaný háčik je veľkosti 2,5 – 3,5mm, ja používam 2,75mm.

Na hračky je tiež vhodná vlna Jeans, majú ju v ponuke viacerý výrobcovia. Je to zmes 55% bavlny a 45% polyesteru/polyakryl, s návinom 160m /50g a odporúčaným háčikom 3,5mm. Hračky sú z nej máličko mäkšie než z čistej bavlny. Tú určite odporúčam pre najmenšie detičky, inak je to skôr o osobnej preferencii z čoho sa vám bude lepšie háčkovať a s čím budete vo výsledku spokojná.
Samozrejme sa hračky dajú háčkovať aj z inej vlny a niektoré si to priam žiadajú. Napríklad u nás obľúbená ovečka, má telo urobené z vlny Dolphin baby, ktorá je veľmi príjemná a mäkučká na dotyk.

Ďalšou voľbou pre hračky sú tzv. „chlpatky“. K ním patria vlny ako Mink, Panda, Rabbit. Sú to chlpaté vlny, z ktorých veľmi dobre vyzerajú háčkované zvieratká, psíky a podobne. Tieto vlny však neodporúčam pre začiatočníkov, jedine pre tých, ktorí majú pevné nervy 😀 háčkovanie z nich je náročné, pretože sú chlpaté a nevidíte dobre očká. „Technika“ háčkovania spočíva v tom, že si nahmatáte očká do ktorých picháte háčik. Pár vypáraných riadkov a pôjde to 🙂

Už spomínaná Dolphin baby sa dá využiť aj na deku, ktorá je z nej príjemná na dotyk a teplá. Na teplé deky je vhodné použiť hrubšie vlny, nie však príliš, aby nebola deka veľmi ťažká. Napríklad Everyday. Ja som pre dcéru, ešte keď bola v kočíku, háčkovala deku z vlny Lisa. Máme ju stále v aute pre nevyhnutný prípad a aj po opraní vyzerá dobre. Vhodná je aj Jeans alebo 100% bavlna na letné deky.

Samostatnou kategóriou je oblečenie ako čiapky, svetre a podobne. Na teplé zimné čiapky, alebo svetre je veľmi dobré hrejivé merino, vlna prípadne alpaca. Sú to prírodné materiály, takže sú oveľa príjemnejšie na pokožku. V ponuke nájdete aj ich zmesi. Pri vlnách tohto typu, treba počítať s trochu vyššou cenou, nakoľko sú to prírodné materiály. Samozrejme rovnako poslúži aj vlna zo 100% akrylu. Tu by som volila antipilingovú, čiže nežmolkujúcu úpravu. Obľúbenou vlnou je Everyday, má bohatý výber farieb a aj rôzne hrúbky. Ak chcete teplejšiu hrubšiu čiapku/sveter treba zvoliť vlnu s kratším návinom. Napríklad spomínaná Everyday má klbko 100g a návin 250m. Verzia Big má 100g a návin 80m, čiže je hrubšia pretože pri rovnakej hmotnosti je kratšia.

Videla som veľa pekných čiapok aj s Dolphin baby, je teplučká, ale ja som mala pocit, že ma dcéra skôr helmu než čiapku. A možno nebola chyba vo vlne, ale v mojom prevedení 🙂
Na výrobu tenšej – jarnej čiapky som použila Jeans, z prírodných by som volila bambus a jeho zmesi. Na letné klobúčiky kľudne použite 100% bavlnu.
Ak idete háčkovať ponožky určite nájdete v e-shopoch samostatnú kategóriu „ponožková priadza“. Neprišla som na to v čom sú iné ako ostatné, lebo ponožky som zatiaľ neháčkovala, ale aj ujo google nájde túto kategóriu.

V poslednom období fičím na kabelkách. Objavila som čaro vlny Macramé. Túto vlnu som našla ako 100% bavlnu, recyklovanú bavlnu, ale aj 100% polyester, v rôznych gramážach a návinoch. Prvú kabelku, ktorú som háčkovala pred pár rokmi, som robila z vlny Lada luxus dvojmo. Kabelka bola, vlastne ešte stále je, pevná a dobre držala tvar. Na kabelky je vhodná pevnejšia vlna.

Ešte sa vrátim k vlne Macramé. Z nej sa dajú vyrábať rôzne bytové doplnky, od lapačov snov, cez košíky až po prestieranie na stôl.
Uháčkovať si môžete aj odličovacie tampóny zo zvyškov 100% bavlny.

Na jednom e-shope som našla pekné rozdelenie vlny podľa zloženia:

od ovečiek – ovčia vlna, vlna s jej obsahom, merino vlna
od zvieratiek – alpaca/alpaka, angora, kašmír, hodváb, mohér
rastlinné – bavlna, ľan, bambus, viskóza
syntetické – akryl, polyamid, polyester, modal, lurex

Už len si vybrať 🙂

 

 

 

 

Lenka Hlbocká
"Milujem háčkovanie. Naučila som sa háčkovať sama a ukážem ti, ako sa to naučíš aj ty. Zaháčkuj si so mnou" Viac o mne si prečítate tu:>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *