Rovný okraj…Háčkovanie v riadkoch

Ak háčkujeme v riadkoch napríklad šál alebo deku, môže sa stať, že s pribúdajúcimi riadkami sa bude práca zužovať, prípadne rozširovať. Mne sa to tiež stávalo, že som zistila, že mám zrazu akosi menej stĺpikov.

Základným predpokladom ako sa tomu vyhnúť je počítanie stĺpikov. Koľko stĺpikov si urobíme v prvom riadku,  toľko musíme mať aj v nasledujúcom riadku. A tak ďalej. Ak máme iný počet stĺpikov, niekde sme urobili chybu a nezostáva nič iné len riadok vypárať. Páranie je dosť otravné a demotivujúce, mne manžel v začiatkoch háčkovania hovoril, že viac páram ako háčkujem 🙂 ale je to súčasť učenia a zdokonaľovania sa. A aj skúsené háčkarky párajú, nie je to záležitosť iba začiatočníčok.

Nechce sa nám párať a povieme si, veď v ďalšom riadku urobím stĺpik navyše…áno aj to je riešenie, ale výsledok nebude veľmi lahodiaci oku. Hlavne keď háčkujeme deku si myslím, že rovný okraj je dosť dôležitý na výsledný dojem.

Kde teda robíme chybu?

Vo vynechaní stĺpika, alebo na konci urobíme stĺpik ešte aj do retiazkových očiek, ktoré nepočítame k stĺpikom. Dôležité je správne si určiť do ktorého stĺpiku z predchádzajúceho riadku treba pichnúť. Ja pri háčkovaní v riadoch nepočítam retiazkové očká do stĺpikov. Okrem toho ak háčkujem dlhé stĺpiky, robím iba dve retiazkové očká, aby sa mi nevlnil okraj. Ukazujem ten rozdiel aj vo videu. Takže začínam háčkovať do tretieho očka od háčika – dve sú retiazkové a tretie je očko, ktoré patrí stĺpiku z predchádzajúceho riadku. Urobím taký počet stĺpikov ako som mala v predchádzajúcom riadku. Nezabudnúť urobiť stĺpik aj do posledného a zároveň neurobiť stĺpik do retiazkových očiek z prechádzajúceho riadku.

Začíname v riadku presne v tom mieste ako ukazujem na obrázku:

Chce to na začiatku trochu pozornosti a po pár riadkoch to pôjde už samé. O niečo horšie sa háčkuje z chlpatej vlny, ale aj to sa dá s trochou trpezlivosti zvládnuť.

Ako na rovný okraj pri háčkovaní v riadkoch vám ukážem aj vo videu:

Lenka Hlbocká
"Milujem háčkovanie. Naučila som sa háčkovať sama a ukážem ti, ako sa to naučíš aj ty. Zaháčkuj si so mnou" Viac o mne si prečítate tu:>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *