Ako čítať písaný návod

Najčastejšie a aj najradšej háčkujem podľa návodu. Je to pohodlné, lebo nemám až takú trpezlivosť, aby som vytvárala vlastný návod. Niekoľkokrát som háčkovala len tak z hlavy, naposledy veľkonočného dinosaura, ale to obnáša veľa párania a na to ja nemám nervy. Pri háčkovaní toho dinosaura som, tuším ešte tretí kus obmieňala. Preto  si radšej návod nájdem a háčkujem podľa už vymysleného.

Odkedy háčkujem stretla som sa s rôznymi formami  písaných návodov. Sú aj kreslené návody, ktoré boli pre mňa dlho nerozlúštiteľné hieroglyfy. Preto som zo začiatku vyhľadávala práve písané návody. Postupne som sa naučila používať resp. čítať aj kreslené návody a zistila som, že v mnohých prípadoch mi kreslený návod vyhovuje viac. Vedela som si lepšie predstaviť postup práce.

Už si nepamätám ako som sa dostala k návodom na jednom inzertnom serveri. Tam som v mojich háčkovacích začiatkoch hľadala všetky návody. Návody, s ktorými som sa tam stretla sú písané v číslach. Asi preto, že to boli návody na čiapky, lebo iné veci si neviem predstaviť zapisované týmto spôsobom. Číslo „1“ vyjadruje, že uháčkujeme 1 stĺpik. Keďže som začínala s čiapkami, išlo o dlhý stĺpik. Číslo „2“ vyjadruje, uháčkovanie dvoch stĺpikov do jedeného miesta, resp. jedného stĺpika z predchádzajúcej rady. Návod vyzeral nejako takto:

  1. riadok 12 DS do MK
  2. riadok 121212121212
  3. riadok 112112112112112112
  4. riadok 111211121112111211121112
  5. riadok 111121111211112111121111211112

Poviem Vám, že som sa pri týchto návodoch poriadne zapotila, neviem ako Vám, ale mne sa z tých jednotiek a dvojok pri sebe krížia oči. Napriek tomu je táto forma návodu podľa mňa nenáročná. Ak je definované aké stĺpiky sa používajú (ja mám uvedené DS-dlhý stĺpik) stačí sa už len riadiť číslami.

Asi najzaužívanejší spôsob písania návodov je pomocou skratiek s číslami vyjadrujúcimi počet opakovaní. Tento spôsob ma rôzne variácie, podľa toho aké skratky resp. symboly sú použité. Niektoré obsahujú viac textu ako iné. Základom každého návodu je legenda kde sú vysvetlené použité skratky. KS – krátky stĺpik, PDS – polodlhý stĺpik, DS – dlhý stĺpik, MK – magický kruh, V – rozháčkovanie dvoch stĺpikov, A – zháčkovanie dvoch stĺpikov a ak ide o návod kde sú použité iba krátke stĺpiky často je použitý symbol „x“ namiesto KS.

Prvý variant vyzerá nasledovne:

1r. 5x KS do MK
2r. do každého KS uháčkujeme 2KS (10)
3r. 5x *1KS ; 3KS do KS* (20)
4r. preháčkujeme KS (20)
5r. KS; KS; 3KS do KS ; 4x * KS; KS; KS; 3KS do KS* ; KS (30)

V tomto variante je vypísané čo treba urobiť v každom jednom očku do ktorého ideme háčkovať. Prípadne ak sa séria opakuje tak je medzi uvedená medzi * s počtom opakovaní. Číslo v zátvorke udáva koľko stĺpikov budeme mať v riadku na konci. Prepis do textu je nasledovný:

1r. 5 krát krátky stĺpik do magického kruhu
2r. do každého krátkeho stĺpika uháčkujeme dva krátke stĺpiky (desať stĺpikov)
3r. päť krát zopakujeme to čo je medzi hviezdičkami * jeden krátky stĺpik, tri krátke stĺpiky do jedného krátkeho stĺpika* (dvadsať stĺpikov)
4r. preháčkujeme krátke stĺpiky (dvadsať stĺpikov)
5r. krátky stĺpik, krátky stĺpik, tri krátke stĺpiky do jedného krátkeho stĺpika, štyri krát zopakujeme to čo je medzi hviezdičkami *krátky stĺpik, krátky stĺpik, krátky stĺpik, tri krátke stĺpiky do jedného krátkeho stĺpika*, krátky stĺpik (tridsať stĺpikov)

Druhý variant:

1r. 6x do MK.                       (6)
2.r V*6.                                 (12)
3r. (V,x)*6.                           (18)
4r. x, V, (x2, V) *5.              (24)
5r. (V, x3)*6.                        (30)
6r. x2, V, (x4, V)*5, x3.      (36)

V tomto variante „x“ znamená krátky stĺpik a „*“ znamená násobenie.

Prepis do textu:

V prvom riadku 6 krátkych stĺpikov do magického kruhu. (Šesť stĺpikov)
V druhom riadku urobíme 6 rozháčkovaní, čiže 6 krát dva krátke stĺpiky do jedného očka. (Dvanásť stĺpikov)
V treťom riadku budeme 6krát opakovať to čo je v zátvorke, a to jedno rozháčkovanie a jeden krátky stĺpik. (Osemnásť stĺpikov)
V štvrtom riadku uháčkujeme jeden krátky stĺpik a potom 5krát zopakujeme dva krátke stĺpiky a jedno rozháčkovanie. (Dvadsaťštyri stĺpikov)
V piatom riadku znovu rozháčovávame obsah zátvorky. Jedno rozháčkovanie a 3 krátke stĺpiky zopakujeme 6 krát. (Tridsať stĺikov)
V šiestom riadku uháčkujeme dva krátke stĺpiky, jedno rozháčkovanie, následne 5 krát zopakujeme 4 krátke stĺpiky a jedno rozháčkovanie a na konci riadku 3 krátke stĺpiky.(tridsať šesť stĺpikov)

K nezrozumiteľnosti návodu dochádza vtedy, keď autor/ka návodu urobí chybu v zápise . Napríklad nepoužije zátvorky, alebo zle zapíše počet opakovaní. Dobrou kontrolou je počet stĺpikov uvádzaných na konci riadku v zátvorke. Je to aj kontrola či ste niekde náhodou nepridali alebo neubrali viac či menej. Ono to síce vie pekne nahnevať, keď človek na konci riadku zistí, že niekde urobil chybu a musí párať, ale lepšie vypárať jeden, dva riadky než mať divotvorný výrobok 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lenka Hlbocká
"Milujem háčkovanie. Naučila som sa háčkovať sama a ukážem ti, ako sa to naučíš aj ty. Zaháčkuj si so mnou" Viac o mne si prečítate tu:>>
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *